З метою належної організації освітнього процесу в закладах загальної середньої освіти формуються класи та/або групи, зокрема спеціальні, інклюзивні, з дистанційною, вечірньою формою здобуття освіти, з навчанням мовою корінного народу чи національної меншини України поряд із державною мовою. Поданий у додатку 5 перелік модельних навчальних програм є базовим і може бути доповнений іншими модельними навчальними програмами, які отримають гриф «Рекомендовано Міністерством освіти і науки України», шляхом внесення змін до цієї Типової освітньої програми в установленому порядку. Закладів загальної середньої освіти, у яких є класи (групи) з навчанням мовою корінного народу або національної меншини поряд з державною мовою, та закладів загальної середньої освіти, у яких є класи (групи) з навчанням українською мовою та вивченням мови корінного народу або національної меншини. З метою неперервного відстеження результатів початкової освіти, їх прогнозування та коригування. Можуть проводитися моніторингові дослідження навчальних досягнень на національному, обласному, районному, шкільному рівнях, а також на рівні окремих класів.
Заклади загальної середньої освіти можуть використовувати типові або інші освітні програми. Освітні програми, що розробляються на основі типових освітніх програм, не потребують окремого затвердження центральним органом забезпечення якості освіти. З метою забезпечення впровадження Державного стандарту базової середньої освіти Міністерством освіти і науки України організовано розроблення Типової освітньої програми для 5-9 класів закладів загальної середньої освіти. ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти» долучився до розроблення і обговорення цієї програми.
Перелік Варіантів Типових Навчальних Планів Та Модельних Навчальних Програм
В ЗОШ №4 середня наповнюваність третіх класів складає 31 учень, четвертих класів- 29 учнів. Варіативна складова навчального плану використовується на проведення індивідуальних та групових занять з української мови (3 клас) та на підсилення предметів інваріантної складової(українська мова та літературне читання – 4 клас). Метою навчання математики є різнобічний розвиток особистості дитини та світоглядних орієнтацій засобами математичної діяльності, формування математичної й інших ключових компетентностей, необхідних їй для життя та продовження навчання. В ЗОШ № 4 середня наповнюваність перших класів складає 30 учнів, середня наповнюваність других класів – 28 учнів. Типова навчальна програма дає змогу вчителеві самостійно обирати й формувати інтегрований та автономний спосіб подання змісту із освітніх галузей Стандарту, добирати дидактичний інструментарій, орієнтуючись на індивідуальні пізнавальні запити і можливості учнів (рівень навченості, актуальні стани потреб, мотивів, цілей, сенсорного та емоційно-вольового розвитку). Метою навчання математики є різнобічний розвиток особистості дитини та її світоглядних орієнтацій засобами математичної діяльності, формування математичної й інших ключових компетентностей, необхідних їй для життя та продовження навчання.
Наказ Мон №405 Від 20042018 “про Затвердження Типової Освітньої Програми Закладів Загальної Середньої Освіти Іі Ступеня”
Повноцінність базової середньої освіти забезпечується реалізацією як інваріантної, так і варіативної складових, які в обов’язковому порядку фінансуються з бюджету. Реалізація змістових ліній програми з літературного читання здійснюється процесі особистісно зорієнтованої розвивальної читацької і комунікативної діяльності учнів. Вимоги до осіб, які можуть розпочинати здобуття базової середньої освіти.
Зворотний зв’язок надають у письмовій, усній або електронній формі, залежно від дидактичної мети й виду навчальної діяльності. Учень (учениця) системно володіє навчальним матеріалом; самостійно характеризує історичні явища, виявляє особисту позицію щодо них; уміє виокремити проблему і визначити шляхи її розв’язання; самостійно добирає інформацію про минуле, аналізує та узагальнює її, пов’язує конкретну тему з широким історичним контекстом, використовує міжпредметні зв’язки. Учень (учениця) може повторити тему уроку, назвати однедва поняття, які вивчалися протягом теми, одну-дві події, персоналії чи історикогеографічні об’єкти, що вивчалися протягом теми. Учень (учениця) уміє в основному логічно побудувати невеличке монологічне висловлювання та діалогічну взаємодію, допускаючи незначні помилки при використанні лексичних одиниць. Учень (учениця) уміє в основному логічно розпочинати та підтримувати бесіду, при цьому використовуючи обмежений словниковий запас та елементарні граматичні структури. На запит співрозмовника дає елементарну оціночну інформацію, відображаючи власну точку зору.
Система запрограмована так, що в разі будь-яких відхилень від параметрів, визначених Державним стандартом базової середньої освіти, вона сигналізує про це користувачу. “Зараз зменшили варіативну компоненту, але дали право навчальному закладу в межах обмежень перерозподіляти відведені для освітніх галузей години на власний розсуд за певними youthempowered.com.ua принципами і правилами. Так само, як і вибирати компоненти, за рахунок яких реалізується галузь на певному році навчання”, – каже Вадим Карандій. “У школі може бути не обов’язково класно-урочна система, коли всі години чітко розділені на уроки. Як правило, такий формат добре працює на паралелі в класах, щоби робити курси за вибором.